Здравейте, слушатели на Интернет радио ТАТКОВИНА. Аз съм Валентина Стефанова и се включвам от Северна Ирландия, във връзка с наскоро провелата се в Белфаст Втора образователна конференция на тема „Ключ (или пътят) към успеха след БРЕКЗИТ“. Тази толкова важна и за някои болезнена тема събра в Белфаст специалисти, учители и съмишленици …
Някъде там - на около 4000 км от Родината...за родното...за езика...за децата на „Нашата България“.
Какво значение имат километрите, когато ти е важно, когато е за кауза, когато знаем, че си струва...за децата ни!
Беше денят на събитието! Започна сутринта с посрещане на дългоочакваните и всеотдайни колеги от български училища в чужбина.
Конференцията бе по проект на Асоциация „Българска култура и образование”- АБКО, с любезното съдействие на Ълстер Университет, „Инженерите на Ирландия”, Министерство на Образованието, Пловдивския университет „П. Хилендарски” и не на последно място - Асоциацията на българските училища в чужбина.
Първия ден на конференцията откриха с поздравителен адрес към всички гости и участници, г-жа Василка Димитрова- настоящ председател на Асоциация „Българска култура и образование” – АБКО. Последва моето и обръщението на д-р Робърт Ийди – председател на „Инженери за Ирландия”, д-р Микаела Кийнан - декан на факултета, отговарящ за образованието към Университета Ълстър и проф. Козлуджов- ректор на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”.
След официалното откриване на конференцията, бяха поднесени поздравителните адреси:
• От името на Г-н Красимир Вълчев -министър на образованието
• От името на д-р Ирина Владикова – председател на Асоциацията на българските училища в чужбина
• От името на д-р Надя Кантариева-Барух и Националното издателство „Аз-буки”
Началото на презентациите започна с участието на д-р. Михаела Кийнан от Универитет Ълстър:
Тя говори за необходимостта от педагогика и ентусиазма, необходим за преподаване, сподели опита си за обучение на ученици от етнически малцинства в общото образование. Обмени добри практики , използвани от нея като ръководител на училище с многонационални ученици и мултукултурна среда.
Г-жа Ейлийн Чан-Ху (Eileen Chan-Hu), изпълнителен директор на CRAICNI, продължи конференцията с презентация за разнообразието в начините на интеграция на работното място. Представи CRAICNI, което означава „култивиране на уважението, оценяване на включването в общностите в Северна Ирландия“.
Презентацията продължи с г-жа Снежина Мечева- говорител на АБУЧ и директор на първото българско училище във Великобритания, създадено към Българското посолство в Лондон през 1987 г., представи историята на училището. Разказа за създаването и постиженията на Асоциацията на български те училища в чужбина. Тя сподели: „Асоциацията на българските училища в чужбина е доброволна неправителствена организация, създадена с нестопанска цел, която обедини българските училища на всички континенти и ангажира българската държава да ги подкрепя и съфинансира.“
Д-р Адриана Любенова от Пловдивски университет ”Паисий Хилендарски” продължи с презентация на тема „Постановление 103 на Министерски съвет и възможностите за обучение в България”, а в ролята си на член на УС на АБУЧ разясни съдържанието на програмите за обучение на ученици в българските училища в чужбина.
Г-жа Боянка Иванова- член на АБУЧ и директор на БУ „Джон Атанасов”, гр. Чикаго, САЩ, направи презентация на тема „Мястото на българския език в образователната система на САЩ и предимствата от владеенето му”, като отбеляза че голяма заслуга за това има Асоциацията на българските училища в чужбина. Ето част от думите й: „Най-съществената част в това признание е, че институцията, оценяваща нивото на владеене на български език в САЩ е българско, а не чуждо висше учебно заведение - Департаментът за езиково обучение към Софийски Университет „Климент Охридски”. Това е идея, около която се обединяват представители на Асоциацията на българските училища в чужбина в САЩ, и генералният консул в Чикаго, г-н Иван Анчев. Асоциацията определя държавно-общественото начало като единствен път за успеха на всяка национална кауза и примерът в Илинойс го доказва.”, съобщи със заслужена признателност г-жа Иванова.
Г-н Мартин Смит разясни критериите за прием на ученици от етническите малцинства в Университета Ълстър. Това включваше съпоставимостта на източноевропейските квалификации, изискванията за умения по английски език за студенти, идващи от университети извън Великобритания, и как да кандидатстват чрез UKAS за университетския курс в Обединеното кралство.
След кратка кафе-паузата трибуната бе дадена на г-жа Дарина Панайотова- държавен експерт в дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа”, която направи презентация на тема: „Образователни политики за българите зад граница”.
В речта на г-жа Панайотова бяха засегнати теми за българските училища в чужбина, които работят по програма „Роден език и култура” и Постановление 90 на Министерски съвет, за дистанционно обучение за деца, които поради болест не могат да посещават редовно училища (до 6 месеца), за деца със специални нужди и за деца, които искат да покрият 2 години за една.
Последва презентацията на Г-жа Мойра Томпсън, директор на Hazelwood Integrated College, която разказа за опита си в няколко различни училища в Северна Ирландия, където е имала честта да работи и за това как в Северна Ирландия се справят с учениците от етническите малцинства в масовото образование.
Дойде и моят ред, да застана в ролята си на директор на ПБУ „Иван Вазов” и координатор на проекти към АБКО. С презентация, посветена на основната цел за създаването на Асоциация „Българска култура и образование”- основаване и развитие на Първо българско училище „Иван Вазов” в Северна Ирландия, гр.Арма, представих живота и развитието на училището. В нея споменах за всички организации и сдружения, чиято помощ и подкрепа сме намирали от създаването им през 2015 до момента.
Информационният ден на конференцията закри Д-р Робърт Ийди, президент на „Инженерите на Ирландия”- Северен регион, който представи нуждата от обучение и значението на инженерните науки в живота на човечеството.
Следващият ден започна с презентация на тема „Мозъчното развитие при двуезичните деца” от г-жа Евгения Никифорова- украински психолог, основател на двуезиковия клуб „Капитошка” в Северна Ирландия. Презентацията обхвана различните аспекти на развитие и компетентности при двуезичните деца.
Обучителните сесии се проведоха от доц.д-р Събева, проф. д-р Цоков и проф.д-р.п.н Танкова от ПУ „Паисий Хилендарски”. Квалификационният курс бе на тема : „Педагогическа и семейна подкрепа за развитие на детските езикови компетентности”.
Бяха представени презентации: ”Педагогически измерения на подкрепата”, „ Компетентности на учителя за сътрудничество със семейството”, „Ролеви позиции на родителя в образованието”, „Стратегии за сътрудничество между родители и учители”, „Видове билингвинизъм”, „Позитивно оценяване” и др.
В края на обучението всички колеги получиха сертификат с присъден 1 квалификационен кредит от Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към ПУ „Паисий Хилендарски”.
Надявам се, че представители на институции в България и Северна Ирландия, колеги, съорганизатори и участници са останали доволни от организацията на Втората образователна конференция „Ключът към успеха след Брекзит” в Белфаст. А ако имате забележки- ще се радваме да ги споделите, а аз- ще вложа душата си, за да се избегнат в бъдещите ни събития.
Дерзайте, колеги- следвайте мечтите си! Сбъдване има- ако Ви е важно! Когато е в името на децата и в здравината на корена.
За радио ТАТКОВИНА от Арма, Северна Ирландия-Валентина Стефанова
директор на Първо българско училище „Иван Вазов”.
Мнения
България / Интернет радио Татковина
ЧЕСТВАМЕ 135 ГОДИНИ ОТ СЪЕДИНЕНИЕТО НА ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ И КНЯЖЕСТВО БЪЛГАРИЯ!
ЧЕСТИТ ПРАЗН...Още
България / Интернет радио Татковина
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! БЪДЕТЕ БЛАГОСЛОВЕНИ СЪС ЗДРАВЕ И ДЪЛГОЛЕТИЕ! ДА БЪДЕ МИР И СВЕТЛИНА!
България / Интернет радио Татковина
ДОБРЕ ДОШЛА, 2020 ГОДИНА! БЪДИ ЧЕСТИТА, ЩЕДРА И БЛАГОДАТНА ЗА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ ПО СВЕТА!